Sayfayı yenile

Facebookta Paylaş!Paylaş
Yayındaki Türkü

Sık Kullanılanlara Ekle

Ana Sayfam Yap

Mamaş TV
Şu an dinlediğiniz eser hakkındaki bilgiler:

Erzurum Dağları (Uzun Hava)
Mamaş FM canlı yayın kaydı
Güler Duman

Erzurum dağları da kar ile boran
Aldı içerimi de dert ile verem
Sizde bulunmaz mı da bir kurşun galem
Yazam halımı da yara gönderem
Oy beni beni, meralım beni

Oy beni beni, meralım beni
Çıkayım dağlara da kurt yesin beni
Sataram bu canı da alıram seni

Erzurum dağına da kara gidelim
Ayvadan usandım nara gidelim
Bu elin güzeli de gönül eylemez
Gönül eyleyecek yare gidelim
Oy beni beni, meralım beni

Oy beni beni, meralım beni
Çıkayım dağlara da kurt yesin beni
Sataram bu canı da alıram seni

Dört yanımı gurbet sarmış telinen
Yaslı yaslı bayram ettim elinen
Göz göz oldu yarelerim dilinen
Yaremi sarmaya da derman bulamam
Oy beni beni, meralım beni

Oy beni beni, meralım beni
Çıkayım dağlara da kurt yesin beni
Sataram bu canı da alıram seni

Söz, Müzik: Anonim

Kaynak Kişi: Hakkı Coşkun
Güler Duman

30/06/1967 tarihinde İstanbul’da doğan sanatçı aslen Erzurum'ludur.

İlkokul eğitimine devam ederken Ruhi Su dostlar korosunun en küçük bireyi olarak koroda bulunan sanatçının sesini keşfeden Mustafa Budan’ın Hakkari’de bir mevsim (Genco Erkal’ın baş rolünü paylaştığı) filminde sesiyle yer alması ile sanat dünyasında ismini duyurmuştur. Bu filmde insanların sesini beğenmesi ile bir çok albüm teklifi almış ve gelen ısrarlar üzerine ilk albümünü 1980 yılında çocuk yaşlarda “ dost garip” ile yapmıştır.

Bu albüm 1.870.000 satış rakamına ulaşmıştır.

İlk, orta ve lise (fen bölümü)eğitimini tamamladıktan sonra 1986 yılında İÜ diş hekimliği bölümüne girer. 7 aylık süreç sonunda anatomi dersinde ilk kadavra inceleme sonucunda okulu bırakmaya ve hayatında önem arz eden müzik üzerine yoğunlaşmaya karar verir. 1987 yılında İÜ türk musikisi devlet konservatuarı ses eğitimi bölümüne girer ve bitirme tezi olarak pir sultan abdal mahlasında yazan, 8 şairin aynı malhlası kullandığını açıklayan tez çalışması ile 1992 ylında mezun olur.

Bu tez 2004 yılında kitap olarak yayınlanmıştır. Tez danışman hocaları Neriman Tüfekçi ve yücel paşmakçı için her zaman sevgi saygı ile söz eder.

Mezun olduğu tarih sanatçının doğum günü olmakla birlikte annesinin 6 ay ömrü kaldığını öğrendiği tarihtir de aynı zamanda. 1993 yılında düşüncesi okuldan sonra TRT de çalışmak olan sanatçı annesinin ani rahatsızlığı sebebi ile Almanya’da uzun süren tedavi sürecinden dolayı bu ülkeye yerleşmek zorunda kalmıştır.

Konser çalışmaları haricinde hem eğitimini devam ettirmek hem de kendi birikimlerini oradaki yabancı ve Türk halkına öğretmek için üniversite eğitimine devam etmiş, doçentlik tezini bitirmiş ve profesörlük için hazırlıyor olduğu Türk ve dünya ritimleri adlı tez çalışması nedeni ile bir çok ülkede araştırmaları devam etmektedir.

2008 yılında Almanya kültür bakanlığı tarafından kültür elçisi seçilen sanatçı Almanya başta olmak üzere dünyanın bir çok ülkesinde Türk halk müziği ve Türk ritimleri ve araştırmakta olduğu dünya ritimleri üzerine seminerler verip birikimlerini müzik severlerle paylaşmakta ve kendi adına açmış olduğu okullarda bağlama ve ses eğitimi üzerine folklor hocası arkadaşları ile 11.700 üstünde öğrenciye eğitim vermiş olup Almanya ve Avrupanın birçok ülkesine bu konuda öncülük yapmıştır. Halen yetiştirmiş olduğu öğrenci ve asistanları Avrupanın bir çok ülkesinde bu yönde eğitim vermektedir bir çok asistan yetiştirmekte olmanın rahatlığı ile son altı yıldır Türkiye’de vermiş olduğu konserlerde sevenleri ile buluşmakta ve zamanının yarısını Türkiye’de geçirmektedir.


Yorum ekle:

Gönderilen yorumlar bir yönetici tarafından Kontrol edildikten sonra onaylanacaktır! Yorum yazdığınız türkü her yayınlandığında yorumunuz görünecektir!

 
Bu türküye henüz yorum yazılmamış.
 


Hazırlayan: Erdem Eraslan
Top 100